Siemoniak spotkał się z minister obrony Niemiec. Sytuacja na Ukrainie zdominowała rozmowę

Artykuł
Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej
Telewizja Republika

Wydarzenia na Ukrainie zdominowały rozmowy szefa MON Tomasza Siemoniaka z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen, która gości w Warszawie.

Ursula von der Leyen zapewniła o zrozumieniu dla polskich obaw związanych z rozwojem sytuacji na Ukrainie ze względu na bliskość geograficzną. Oceniła, że polskie i ukraińskie władze postępują roztropnie.

Wyraziła przekonanie, że należy wzmacniać nowy rząd w Kijowie. Podkreśliła konieczność dialogu i z Ukrainą, i z Rosją.

Po spotkaniu von der Leyen powiedziała dziennikarzom, że podczas rozmów potwierdzono natowskie gwarancje wzajemnej pomocy. Podkreśliła, że należy działać dyplomatycznie na rzecz rozwiązania kryzysu na Ukrainie. - W tej chwili czas na to, żeby reagować roztropnie i na podstawie wzajemnego, wspólnego dialogu - zaznaczyła.

Siemoniak poinformował, że ministrowie obrony Polski i Niemiec spotykają się bardzo często. Tym razem dokonali przeglądu współpracy dwustronnej, w NATO i w UE. - Oczywiście, jednym z głównych tematów i kontekstów do naszych rozmów było to, co się obecnie dzieje na Ukrainie - powiedział Siemoniak.

Ministrowie podkreślili znaczenie środowego spotkania Rady Europejskiej i działań NATO. - Wspólnie oceniliśmy, że szczególne znaczenie właśnie ma to, że jesteśmy razem i blisko współpracujemy - powiedział szef MON.

Minister obrony Niemiec mówiła również o dobrej i długotrwałej współpracy polsko-niemieckiej. - Oczywiście, aktualna sytuacja na Ukrainie zajęła w naszych rozmowach bardzo dużo miejsca - powiedziała.

Nawiązując do zapowiedzianych doraźnych korekt planu modernizacji technicznej, podjętych wobec wydarzeń między Ukrainą i Rosją, Siemoniak powiedział: "myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy gotowi z korektami tego planu".

Zmiany w programie modernizacji zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Szef MON poinformował, że intensywne prace nad korektą podjęto przed kilku dniami w związku z sytuacją na Ukrainie.

Obowiązujący 10-letni plan modernizacji technicznej wojska za główny priorytet uznaje modernizację obrony powietrznej, w tym wyposażenie polskiej armii w zdolności przeciwrakietowe. Inne przedsięwzięcia to m. in. unowocześnienie wojsk pancernych i zmechanizowanych, systemy wsparcia dowodzenia i zobrazowania pola walki oraz planowany zakup nowych śmigłowców do zadań transportowych i bojowych.

Ursula von der Leyen jest pierwszą kobietą stojącą na czele ministerstwa obrony Niemiec. Wcześniej kierowała m. in. federalnymi resortami pracy, a wcześniej rodziny.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy