Sejm uczcił uchwałą 1050-lecie Chrztu Polski. "Chrześcijaństwo przyniosło zbiór wartości"

Artykuł
FOT. KRZYSZTOF BIAŁOSKÓRSKI

"W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość" – brzmi fragment uchwały, którą posłowie przyjęli przez aklamację.

W zeszłym tygodniu uchwałę o tej samej treści przyjął Senat. W ramach obchodów jubileuszu chrztu Polski, w piątek, 15 kwietnia w Poznaniu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (połączone izby Sejmu i Senatu), podczas którego orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. 

W uchwale Sejm przypomina, że "dziejowa decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku". Jej autorzy podkreślają, iż "chrześcijaństwo przyniosło zbiór wartości, a także wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej". "Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w roku 1683 - roku Wiktorii Wiedeńskiej, i w roku 1920 - roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej" – czytamy w dokumencie.

Sejm podkreślił, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu 'Solidarności', nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą" - napisali posłowie. Przypomnieli też, że "to pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo".

Jak zaznaczono w uchwale, "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki". "Wyrazem tego trwania było milenijne zwycięstwo 1966 roku, poprzedzone Jasnogórskimi Ślubami Narodu i Wielką Nowenną ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia" – głosi uchwała.

"Wspólnota łacińskiej Europy dzięki Polsce poszerzała swój zasięg, gdy pochodząca z Węgier św. Jadwiga, królowa, pojęła za męża Władysława Jagiełłę, pierwszego z wielkiej dynastii, za czasów której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo tolerancji i wielu kultur, stanowiące ewenement ustrojowy na skalę ówczesnego świata" – czytamy w dokumencie.

Źródło: sejm.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy