Rosyjskie MSZ ostrzega Ukrainę przed wejściem do NATO [relacja]

mg, ap, apu 01-04-2014, 16:33
Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Ukraina zamierza zaskarżyć Rosję do międzynarodowych trybunałów w związku z aneksją Krymu - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na odzyskanie Krymu.

22.45

Obserwatorzy OBWE przybyli do Charkowa i Połtawy. Przeprowadzą monitoring wydarzeń społeczno-politycznych w regionie i przeanalizują sposoby wyjścia z kryzysu - informują media ukraińskie.

– Rozmieszczamy misję obserwacyjną na prośbę rządu Ukrainy. Dziś dwie osoby przyjechały do Charkowa, za kilka dni przybędą pozostali, aby obserwować rozwój sytuacji w kraju – oświadczył na spotkaniu z władzami obwodu charkowskiego pełniący obowiązki szefa misji Adam Kobieracki, którego słowa cytuje agencja Ukrinform.

Wyniki misji mają zostać przedstawione w sprawozdaniach.

– Sytuacja jest skomplikowana, trzeba zorientować się w okolicznościach, poznać fakty. Mamy nadzieję, że misja pomoże wszystkim państwom członkowskim OBWE rzeczywiście wyjaśnić, co odbywa się na terytorium Ukrainy, a także przyczyni się do wyjścia z kryzysu i ustabilizowania sytuacji - zaznaczył Kobieracki.

Czworo obserwatorów przybyło także do Połtawy, gdzie spotkali się z przedstawicielami władz obwodu połtawskiego – poinformowała rzeczniczka gubernatora obwodu Julia Bylina.

Misja monitorująca ma trwać pół roku, a na początku w jej skład wejdzie 100 cywilnych obserwatorów. Celem misji, jak podkreśliła OBWE, jest "zmniejszenie napięć, wsparcie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa".


 

 

22.00

Szef MSZ Ukrainy: Zaskarżymy Rosję do trybunałów międzynarodowych

Ukraina zamierza zaskarżyć Rosję do międzynarodowych trybunałów w związku z aneksją Krymu - poinformował we wtorek w Brukseli szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na odzyskanie Krymu.

- Uważamy Krym za integralną część Ukrainy i planujemy wniesienie do międzynarodowych trybunałów pozwów przeciwko Rosji i rosyjskim działaniom na Krymie - powiedział Deszczyca po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina w Brukseli.

- Wierzymy, że z międzynarodowym wsparciem będziemy w stanie przywrócić Krym Ukrainie - dodał.

Sprecyzował, że przygotowywany jest pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Możliwa jest także skarga do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w Hamburgu. - Obecnie zbieramy dane, by przygotować pozwy, co może nieco potrwać - powiedział.

Deszczyca potwierdził, że Ukraina nie ubiega się o członkostwo w NATO. - W tej chwili nie mamy podstaw prawnych, aby ubiegać się o przystąpienie do NATO. Ukraińskie prawo, przyjęte przez parlament, a także program rządu nie przewiduje członkostwa w NATO jako priorytetu władz - oświadczył.

Od Sojuszu Kijów oczekuje jednak wsparcia w formie wyposażenia technicznego i przekazał NATO listę swoich potrzeb. Deszczyca podkreślił, że nie chodzi o broń. "Mamy już dość broni na Ukrainie (...) Oczekujemy współpracy, także w sferze wyposażenia technicznego" - powiedział. W przyszłym tygodniu grupa ekspertów Sojuszu ma udać się na Ukrainę i przeanalizować prośbę władz tego kraju.

Odrzucił on także rosyjskie pomysły federalizacji Ukrainy. - Federalizacja Ukrainy to część rosyjskiego planu podziału Ukrainy, a (rosyjskie) wojska na granicy to część planu okupacji Ukrainy - powiedział.

NATO i Ukraina postanowiły pogłębić współpracę. Uzgodniono podjęcie "natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa". Sojusz ma wspierać Ukrainę w modernizacji jej sił zbrojnych i wzmocnić biuro łącznikowe w Kijowie. Potwierdzono również plany dotyczące wspólnych ćwiczeń wojskowych.


 

19.15

Putin zrehabilituje Tatarów krymskich?

 

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiedział, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych.

Putin złożył taką deklarację podejmując w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy prezydenta Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład FR, Rustama Minnichanowa, który w ubiegłym miesiącu trzykrotnie odwiedził Krym, oderwany przez Rosję od Ukrainy.

To Minnichanow zaproponował objęcie Tatarów krymskich uchwaloną 26 kwietnia 1991 roku ustawą. - Byłby to akt poważnego moralnego poparcia dla Tatarów krymskich - oświadczył.

Prezydent Tatarstanu także poinformował Putina, że przywódcy Tatarów krymskich chcieliby spotkać się z nim, aby przedstawić mu swoje plany. Minnichanow oznajmił, że konieczne jest przekazanie Tatarom krymskim praw do zajmowanych przez nich osiedli.

Prezydent Rosji oświadczył, że poleci swoim współpracownikom zajęcie się tymi zagadnieniami. Zaproponował również, by Minnichanow włączył się do prac nad stosownymi aktami prawnymi.


 

18.45

Zarejestrowano już 21 kandydatów na prezydenta Ukrainy

 

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zarejestrowała we wtorek kolejnych siedmioro kandydatów na prezydenta, w tym szefów partii Swoboda i Prawy Sektor, Ołeha Tiahnyboka i Dmytro Jarosza. Tym samym liczba kandydatów wzrosła do 21.

Wśród zarejestrowanych we wtorek są też kandydaci partii Postawa Obywatelska Anatolij Hrycenko i Ukraińskiej Partii Narodowej Ołeksandr Klimenko.

Oprócz nich zarejestrowano działaczkę Majdanu, lekarkę Olhę Bohomolec, b. minister polityki socjalnej Natalię Korolewską i byłego szefa Komitetu Antymonopolowego Ukrainy Wasyla Cuszkę.

Dzień wcześniej CKW zarejestrowała kandydatury byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenki oraz byłej premier, szefowej partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko, przywódcy Komunistycznej Partii Ukrainy Petra Symonenki, lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszki, a także deputowanego Partii Regionów Ołeha Cariowa, byłego szefa wywiadu Mykoły Małomuża oraz przedsiębiorcy z Charkowa Andrija Hrynienki.

W niedzielę CKW zarejestrowała siedem osób. Są to: Mychajło Dobkin z Partii Regionów, były wicepremier Serhij Tihipko, były zastępca prokuratora generalnego Renat Kuzmin, były wicepremier Jurij Bojko, szef Ogólnoukraińskiego Kongresu Żydowskiego Wadym Rabinowycz, były deputowany Partii Regionów Walerij Konowaluk oraz kijowski przedsiębiorca Wołodymyr Saranow.

CKW podała, że wnioski o rejestrację złożyło w sumie 38 osób, ale pełny pakiet niezbędnych dokumentów przedstawiły tylko 23 osoby.

Rejestracja kandydatów przez CKW potrwa do 4 kwietnia.

 


 

18.40

NATO zastanowi się, jak wzmocnić obecność na wschodzie Sojuszu

 

Władze wojskowe NATO otrzymały zadanie przeanalizowania możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej - poinformował we wtorek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

"Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium" - powiedział Sikorski, który uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które było poświęcone konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.


 

17.15

NATO zdecydowało o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją.

 

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO potwierdzili w Brukseli decyzję o zawieszeniu wszelkich form praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. To konsekwencja kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.

 

Sojusz oświadczył jednak, że polityczny dialog w ramach Rady NATO-Rosja może być kontynuowany w razie konieczności na szczeblu ambasadorów i wyższym, aby umożliwić wymianę poglądów - przede wszystkim w sprawie kryzysu na Ukrainie. "Zrewidujemy relacje z Rosją na naszym następnym spotkaniu w czerwcu" - zapowiedzieli ministrowie państw NATO. Decyzję o zawieszeniu współpracy z Rosją podjęli już na początku marca ambasadorowie krajów Sojuszu.

Szefowie MSZ państw NATO postanowili również wzmocnić współpracę między Sojuszem a Ukrainą. W ramach Komisji NATO-Ukraina uzgodniono podjęcie "natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa".


 

17.00

MSZ Rosji: cudzoziemcy chcący odwiedzić Krym powinni uzyskać wizę FR

Cudzoziemcy chcący odwiedzić Krym i Sewastopol powinni uzyskać rosyjską wizę w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub konsularnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało MSZ FR.

- W związku z ponownym przyłączeniem Krymu i miasta Sewastopol do Federacji Rosyjskiej obywatele innych państw - oprócz obywateli państw, z którymi FR ustanowiła bezwizowy wjazd, pobyt i wyjazd - by móc przebywać na terytorium Krymu muszą uzyskać rosyjską wizę w jednym z przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych FR - podało MSZ Rosji na swojej stronie internetowej.

Rosyjskie MSZ dodało, że "sprawy wyjazdu obywateli obcych państw, którzy przebywają na Krymie przyjechawszy tam zgodnie z prawem Ukrainy bez wizy, należy załatwiać przez Przedstawicielstwo MSZ Rosji w Symferopolu".


 

16.42

Rosja nie naruszała Memorandum Budapeszteńskiego

MSZ Rosji odrzuciło zarzuty, że kraj ten naruszył zobowiązania, które nakładało na niego Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku mówiące o gwarancjach dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej.

W komunikacie rosyjskie ministerstwo oceniło, że z memorandum wynikało "jedynie zobowiązanie do niestosowania broni jądrowej i nieuciekania się do gróźb jej użycia wobec państw bezatomowych".

- To zobowiązanie Rosji wobec Ukrainy w żaden sposób nie zostało naruszone - dodało MSZ.

Oświadczyło też, że utrata przez Ukrainę integralności terytorialnej nastąpiła "w rezultacie procesów wewnętrznych" i postanowienia Memorandum Budapeszteńskiego nie mają w tym przypadku zastosowania.

- Rosja (...) nie zobowiązywała się do tego, by zmuszać część Ukrainy do pozostawania w jej składzie wbrew woli miejscowej ludności. Postanowienia Memorandum Budapeszteńskiego nie dotyczą okoliczności, które są następstwem oddziaływań czynników wewnątrzpolitycznych czy społeczno-gospodarczych - głosi oświadczenie rosyjskiej dyplomacji.


 

16.15

Tymoszenko za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi

Kandydatka partii Batkiwszczyna na prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko opowiedziała się za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi i dała do zrozumienia, że nie zrezygnuje z kandydowania na rzecz Petro Poroszenki.

- Jestem zwolenniczką przedterminowych wyborów parlamentarnych. Uważam, że tylko one mogą w istotny sposób zmienić styl i sedno pracy Rady Najwyższej – oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie.


 

15.00

Merkel: wycofanie części rosyjskich wojsk nie może być ostatnim krokiem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że zarządzone przez prezydenta Władimira Putina wycofanie części rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą nie może być ostatnim krokiem, a koncentracja tych sił jest wciąż nadmierna.

- Nie jest to oczywiście ostatni krok, jaki należy uczynić, ponieważ koncentracja wojsk przy granicy z Ukrainą jest bardzo wysoka - powiedziała szefowa niemieckiego rządu na konferencji prasowej.


 

14.10

Rosyjskie MSZ ostrzega Ukrainę przed wejściem do NATO

MSZ Rosji ostrzegło Ukrainę przed zmianą jej statusu państwa pozablokowego i wskazało, że dalsze relacje gospodarcze rosyjsko-ukraińskie będą zależeć od kroków, jakie Kijów podejmie w polityce zagranicznej.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rosyjskie MSZ przypomina, że "kwestia integracji euroatlantyckiej Ukrainy była omawiana za rządów prezydenta Wiktora Juszczenki", po pomarańczowej rewolucji z 2004 roku.

- To doprowadziło do zamrożenia kontaktów politycznych rosyjsko-ukraińskich, do "bólu głowy" w relacjach między NATO i Rosją - wskazuje ministerstwo. Zauważa, że większość społeczeństwa ukraińskiego "nie popiera idei wstąpienia Ukrainy do bloku wojskowego NATO".


13.00

NATO nie potwierdza, że Rosja wycofuje wojska znad granicy z Ukrainą

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że nie może potwierdzić, iż Rosja wycofuje swoje wojska znad granicy z Ukrainą. Dodał, że Rosja podważyła zasady partnerstwa z Sojuszem Północnoatlantyckim.

- Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów dyplomacji państw NATO.

Dodał, że Rosja podważyła zasady, na których opierało się jej partnerstwo z NATO i w rezultacie nie może być dłużej "business as usual" (współpracy, jakby nic się nie stało).

W poniedziałek wieczorem rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert powiedział, że w rozmowie telefonicznej Putin zapewnił Merkel, że wydał rozkaz wycofania znad granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało ze swej strony o wycofaniu batalionu zmechanizowanego z z poligonu w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą.


12.30

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w Weimarze, że byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o życzenia Polski dotyczące silniejszej obecności NATO w Polsce i krajach bałtyckich, Sikorski powiedział, że sojusz w latach 90. wyraził polityczną intencję, iż - w tamtym czasie - nie ma zamiaru przesuwania znaczących sił wojskowych na teren nowych państw członkowskich. Jak wyjaśnił minister, znaczące siły wojskowe definiowane były jako dwie ciężkie brygady.

- Gdyby u nas znalazły się dwie ciężkie brygady krajów NATO, bylibyśmy w zgodzie z tą intencją i bylibyśmy w pełni usatysfakcjonowani - powiedział Sikorski. - To jest kwestia opinii, czy to, co zrobiła Rosja wobec Ukrainy zmienia tę intencję, ale nadal będziemy szczęśliwi, jeżeli przybędą do nas dwie ciężkie brygady – dodał Sikorski


12.05

Steinmeier wyklucza przyjęcie Ukrainy do NATO

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w Weimarze, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. Ale dod

Źródło: pap, telewizja republika, twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy