Projekt powołania Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP skierowany do ponownego rozpatrzenia

Artykuł
Wikipedia/ Piotr Waglowski (VaGla)/ Domena Publiczna

Projekt nowelizacji ustawy o kombatantach będzie ponownie rozpatrzony przez połączone komisje sejmowe. Jego założeniem jest powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, jednostki, która będzie honorową wspólnotą żołnierską uczestników walk o wolną Polskę.

W ramach projektu ustalono między innymi, że 1 września będzie Dniem Weterana Walk o Niepodległość RP. Członkom korpusu ma również przysługiwać 51-proc. ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową (w tej chwili jest to 37 proc.). Weterani mają ponadto otrzymać specjalne ujednolicone legitymacje.

Bazową propozycją nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego będzie ta zaproponowana przez rząd. Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski zaznacza, że rządowy projekt dotyczy, przede wszystkim, zwiększenia pomocy medycznej państwa dla kombatantów i ofiar represji.

– Weterani będą mogli korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych. Do tej pory zapis w tej sprawie był zbyt ogólny - mówi Ciechanowski.

Po wprowadzeniu zmian do ustawy świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dla tej grupy nie będą mogły być udzielane później niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Zostaną również wywieszone informacje o przysługujących im uprawnieniach, będzie można je przeczytać w miejscach rejestracji pacjentów i udzielania świadczeń oraz w aptekach. NFZ ma być organem zobligowanym do monitorowania realizacji uprawnień.

Propozycja przewiduje ponadto utworzenie w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych bazy wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji, uregulowanie kwestii ryczałtu energetycznego oraz ułatwienie uzyskania świadczeń kombatantom zamieszkałym za granicą.

Podczas posiedzenia podkomisji i prac połączonych komisji rozpatrywano poprawki PiSu proponujące m.in. doprecyzowanie katalogu osób, które mają znaleźć się w korpusie weteranów i wprowadzenie comiesięcznego dodatku dla weteranów w wysokości 200 zł. Postulaty te uznano jednak za wykraczające poza pierwotne założenia projektu.

Podczas drugiego czytania posłowie PiS apelowali o "należyte uhonorowanie i wsparcie dla weteranów".

– Czy parlamentowi nie jest wstyd dyskutować jaka kombatantom należy się ulga oraz czy refundować tylko część kosztów zakupu wózka inwalidzkiego – mówił poseł Ryszard Terlecki (PiS).

Posłanka Magdalena Kochan (PO) zgłosiła poprawkę z powodu konieczności skorygowania elementów projektu, które związane są ze, zmienioną jesienią 2013 roku, ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sejm zwrócił projekt ustawy do ponownego rozpatrzenia przez połączone komisje. 

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy