Prezydent Radomia zachował mandat. Radni zagłosowali przeciwko wnioskowi CBA

EmaPob 10-02-2017, 20:30
Artykuł
Facebook.com @Murem za Radkiem

To były bardzo emocjonujące obrady, przerywane okrzykami i gwizdami zwolenników obecnego prezydenta Radomia. Publiczność skandowała: "Radek, Radek!". Ostatecznie radni zagłosowali przeciwko wygaszeniu mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego.

Radosław Witkowski zachowa mandat, ale będzie czekać go sprawa przed Wojewódzkim, a potem Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Przeciwko wygaszeniu mandatu zagłosowało 17 posłów, 9 było przeciw. 

Problemy prezydenta Radomia

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Rady Miasta Radomia wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego. Biuro ujawniło, że Witkowski miał nie przestrzegać przepisów ustawy antykorupcyjnej.

CBA ujawniło, że prezydent Radomia Radosław Witkowski zasiadał w okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Spółką powołująca Witkowskiego do organu nadzorczego był Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., którego 26,37% kapitału na początku 2015 r. miał Skarb Państwa. R-SRH nie mógł zatem powołać Witkowskiego nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez prezydenta Radomia.

Chodzi tutaj o przepis z art. 4 pkt. 1 ustawy antykorupcyjnej, który mówi, że „Osoby wymienione w art 1. i 2. [w tym także prezydenci miast, na mocy art.2 pkt. 6 – red.], w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”. Nie znalazły, zdaniem CBA, w tym przypadku zastosowania przepisy z art.6 ustawy antykorupcyjnej, które wskazują na wyjątki, w których możliwe jest zdjęcie wspomnianego zakazu.

Jak poinformowało CBA, zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej i kodeksu wyborczego, naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu.

Na Facebooku powstała nawet strona „Murem za Radkiem”. W jej opisie czytamy: „Pokażmy nasze poparcie i zamanifestujmy brak zgody na mieszanie się służb specjalnych w życie naszego miasta. Stańmy murem za Radkiem!”. W pewnej przeciwwadze, na Facebooku można znaleźć również stronę „Murem więziennym za Radkiem”.

 

Źródło: echodnia.eu, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy