Pozew KE przeciw Polsce za niepełne wdrożenie przepisów o ochronie klimatu

Artykuł
flickr/ Cédric Puisney/CC BY-ND 2.0

Komisja Europejska postanowiła skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu niepełnego wdrożenia unijnego rozporządzenia z 2006 r. o cieplarnianych gazach fluorowanych, przyjętego w ramach walki z ociepleniem klimatu.

Komisja Europejska nie dostała powiadomienia z Polski (tzw. notyfikacji) o rodzajach sankcji wprowadzonych w przypadku nieprzestrzegania przepisów UE przez przedsiębiorstwa i personel podejmujące działalność związaną z tymi gazami. Ponadto - informuje KE w komunikacie - Polska nie zgłosiła jeszcze krajowych jednostek certyfikacyjnych, które powinny szkolić i certyfikować personel i firmy serwisowe.

KE przesłała Polsce ostateczne upomnienie w tej sprawie, zwane w unijnym żargonie uzasadnioną opinią, w listopadzie 2012 r. Od tego czasu do KE nie wpłynęły oczekiwane powiadomienia, więc KE postanowiła sięgnąć po ostateczną formę nacisku na Polskę i skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Rozporządzenie z 2006 nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek wprowadzenia szeregu środków pozwalających ograniczyć wycieki z urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane (w tym fluorowęglowodór) oraz odzyskiwać te gazy pod koniec cyklu eksploatacyjnego urządzeń. Wprowadzono także przepisy w zakresie szkolenia i certyfikacji personelu obsługującego urządzenia, etykietowania urządzeń, sprawozdawczości dotyczącej produkcji, importu i eksportu fluorowanych gazów cieplarnianych itd. Komisja przekonuje, że są to ważne środki mające na celu ograniczenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych poważnie wpływających na ocieplenie klimatu, z czym Unia Europejska próbuje walczyć.

Ponadto KE postanowiła w środę wysłać do Polski uzasadnioną opinię w sprawie pełnego wdrożenia dyrektywy o podziemnym magazynowaniu CO2, co jest jednym z warunków komercyjnego rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS), by ograniczyć emisje tego gazu cieplarnianego do atmosfery. Dyrektywa o CCS stanowi część unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego przyjętego w 2009 r.

Ponadto KE upomniała Polskę w drugiej uzasadnionej opinii z zakresu unijnych przepisów klimatycznych - chodzi o dyrektywę z 2009 roku nakładającą obowiązek określenia przez kraje członkowskie norm zdrowotnych i środowiskowych dotyczących paliw, w tym ograniczenia o 10 proc. emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku spalania paliw. Skutkiem tych przepisów miało być także ograniczenie zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy oraz ustanowienie w UE jednolitego rynku paliwowego. Zdaniem KE, Polska nie dochowała obowiązku pełnego wdrożenia tych przepisów.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy