Podano ostateczne wyniki "referendum". 97 proc. za przyłączeniem Krymu do Rosji [relacja]

apu, ap, mk 17-03-2014, 19:35
Artykuł
Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti, powołując się na służby prasowe Kremla. Rozporządzenie wchodzi w życie natychmiast po podpisaniu.

23.25

RAF wesprze patrole polskiego lotnictwa nad krajami bałtyckimi

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że udostępni z końcem kwietnia wielozadaniowe myśliwce Typhoon Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, wspierając tym samym jego zadania patrolowe nad Polską i krajami bałtyckimi.

CZYTAJ WIĘCEJ…


 

21.40

Prezydent Bułgarii: Referendum na Krymie to niebezpieczny precedens

– Referendum na Krymie jest niebezpiecznym precedensem, jest ono zdecydowanie nie do przyjęcia; potępiam secesję Krymu i będę bronił swego stanowiska – powiedział w Londynie bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew.

– Sposób, w jaki zorganizowano i przeprowadzono referendum, stwarza globalny precedens. Bułgaria powinna kategorycznie poprzeć unijne stanowisko, pokazać, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane – podkreślił. Komentując stanowisko rządu, wyrażone kilkakrotnie w ostatnich dniach, prezydent podkreślił, że powinno ono być zrównoważone, „lecz nie za cenę przyszłej katastrofy w regionie i na świecie”.

Plewnelijew, który rozmawiał z dziennikarzami w Londynie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą, dodał, że „nie należy powracać do czasów zimnej wojny”. Uważa jednak, że „polityczne instrumenty (rozwiązania kryzysu) nie są jeszcze wyczerpane”.


 

21.38

Fabius: Francja mogłaby rozważyć anulowanie sprzedaży Mistrali Rosji

– Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję – oświadczył szef MSZ Francji Laurent Fabius. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

Dodał, że "Francja zwróci się do innych, w tym zwłaszcza do Brytyjczyków, aby zrobili to samo z aktywami rosyjskich oligarchów w Londynie". – Sankcje muszą dotknąć wszystkich – oświadczył, zaznaczając, że unieważnienie kontraktu na Mistrale będzie miało również "negatywny efekt dla Francuzów".

Jak sprecyzował, takie środki retorsji ekonomicznej stanowiłyby "trzeci poziom sankcji" wobec Rosji. – Na razie jesteśmy na poziomie drugim – dodał.


 

21.15

Minister sprawiedliwości Ukrainy: Szykujemy sankcje wobec Rosji

Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników i będzie się domagała odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Minister sprawiedliwości Jurij Petrenko oświadczył, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.

– Dziś w parlamencie podnoszona była kwestia sankcji wobec urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy są aktywnie zaangażowani w agresję wojskową wobec Ukrainy. Przewodniczący parlamentu polecił milicji, MSZ i służbom granicznym opracowanie działań zmierzających do ograniczenia i zakazu wjazdu określonych rosyjskich polityków oraz działań dotyczących sankcji finansowych wobec nich – powiedział.

– Na terytorium Ukrainy mamy dość dużo obiektów należących do tych osób – podkreślił Petrenko na konferencji prasowej.


 

21.03

USA bada prośbę Ukrainy o pomoc wojskową, lecz skupia się na dyplomacji

Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej, ale aktualnie Waszyngton ogranicza swą pomoc do wsparcia gospodarczego, ponieważ szuka dyplomatycznych rozwiązań z Rosją - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

– Przeglądamy prośby ukraińskiego rządu i wojska – powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Zastrzegł jednak, że Waszyngton "skupia się na krokach, które Rosja może podjąć w celu deeskalacji" konfliktu wokół sytuacji na Krymie.

Izba Reprezentantów, niższa izba amerykańskiego Kongresu, zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów.

Amerykański Senat ma rozszerzyć pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej.


 

20.45

Francuski minister SZ i obrony odkładają wizytę w Rosji

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius i minister obrony Jean-Yves Le Drian odłożyli zaplanowaną na wtorek wizytę w Moskwie - poinformowało rosyjskie MSZ, nie precyzując, na kiedy wizyta została przełożona.


 

20.39

Żyrinowski proponuje nadać Putinowi tytuł Bohatera Rosji za Krym

Przywódca lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) zaproponował nadanie prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi tytułu Bohatera Rosji za przyłączenie Krymu do FR.


 

20.20

Kanada nakłada dalsze sankcje na rosyjskich i krymskich urzędników

Kanada nałoży dalsze sankcje na przedstawicieli Rosji i Krymu w reakcji na "nielegalne, niebezpieczne i jednostronne akcje reżimu Putina na Krymie w ciągu ostatniego weekendu" - zapowiedział premier Stephen Harper.

- Dzisiaj po raz kolejny rząd ogłasza wprowadzenie dalszych sankcji ekonomicznych i restrykcji dotyczących podróży do Kanady pewnych ludzi z Rosji i z Ukrainy, a zwłaszcza z Krymu - powiedział premier dziennikarzom, gdy spotkał się z ambasadorem Ukrainy przed swą wizytą w Kijowie, zaplanowaną na 22 marca.

- Jestem przekonany, że musimy utrzymywać nacisk i kontynuować sankcje oraz podejmować ostre kroki, aby nie tolerować takiego zachowania. To, co reżim Putina zrobił, nie może być tolerowane i nigdy nie zostanie zaakceptowane - oznajmił kanadyjski premier.


 

20.15

Rosja stawia Ukrainie warunki dotyczące rozmów na temat mienia b. ZSRR

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na temat podziału mienia po byłym ZSRR.

Rosyjskie MSZ uzależniło to jednak od zwrócenia przez Kijów stronie rosyjskiej 20 mld dolarów z tytułu udziału Ukrainy w długu po byłym Związku Radzieckim, który Rosja za nią spłaciła w zamian za zrzeczenie się przez stronę ukraińską roszczeń do poradzieckiego mienia za granicą.

MSZ Rosji przypomniało, że w momencie zawierania przez Moskwę i Kijów 9 grudnia 1994 roku porozumienia o "opcji zerowej" udział Ukrainy w poradzieckim długu wynosił 6,8 mld USD; teraz z odsetkami zbliża się do 20 mld dolarów.

- W związku z powyższym, jeśli strona ukraińska wraca do problemu "opcji zerowej", to strona rosyjska zastrzega sobie prawo zażądania natychmiastowego zrekompensowania przez Ukrainę wspomnianych 20 mld dolarów długu byłego ZSRR - oznajmiło rosyjskie MSZ.

- Po tym bylibyśmy gotowi do rozważenia możliwości przeprowadzenia negocjacji z Ukrainą na temat innych aspektów "opcji zerowej" - dodano.


 

20.00

Prezydent Rumunii zarzuca Rosji tworzenie "łańcucha konfliktów"

Prezydent Rumunii Traian Basescu zarzucił Rosji tworzenie "łańcucha konfliktów" wzdłuż Morza Czarnego w ramach forsowanych przez Władimira Putina planów odtworzenia byłego Związku Radzieckiego.

Wypowiadając się dla agencji Associated Press Basescu wyraził obawę, że sąsiadująca z Rumunią Mołdawia znajduje się "w poważnym niebezpieczeństwie".

- Jeśli spojrzy się na mapę, widzi się ten łańcuch zamrożonych konfliktów" wzdłuż Morza Czarnego, "które mogą zostać wznowione w dowolnym czasie - powiedział rumuński prezydent, nawiązując do sytuacji w Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii.


 

19.50

UE ogłosiła "czarną listę"; sankcje za kryzys na Krymie wchodzą w życie

Unia Europejska ogłosiła wieczorem listę 21 osób, objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Krymie. Obejmuje ona członków samozwańczych władz Krymu, a także rosyjskich deputowanych i wojskowych.

Decyzję o nałożeniu sankcji podjęli po południu ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych, a wieczorem została ona opublikowana w Oficjalnym Dzienniku UE, co oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

Restrykcje w postaci zakazu podróżowania do Unii oraz zamrożenia aktywów finansowych dotkną m.in. członka rosyjskiej Dumy Państwowej i szefa partii Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa, przewodniczącego komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw w Dumie Państwowej Leonida Słuckiego, wiceprzewodniczącego Dumy Siergieja Żeleźniaka, a także premiera Autonomicznej Republiki Krymu Siergieja Aksjonowa oraz trzech dowódców rosyjskiego wojska, w tym wiceadmirała, dowódcę Floty Czarnomorskiej Aleksandra Witkę.


 

19.45

Merkel: dyplomacja nadal kluczem do rozwiązania konfliktu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że kluczem do rozwiązania konfliktu na Ukrainie pozostaje dyplomacja. Szefowa niemieckiego rządu wyraziła zadowolenie z powodu jedności okazywanej przez kraje UE w konflikcie z Rosją.

Po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim Merkel podkreśliła, że podjęta przez UE decyzja o wprowadzeniu drugiej transzy sankcji przeciwko Rosji "nikomu z nas nie przyszła łatwo".

- Nie dążyliśmy do sankcji, lecz chcemy rozmów i rozwiązań na drodze dyplomatycznej, jednak wobec jednoznacznego naruszenia prawa międzynarodowego wskutek referendum, lub raczej tak zwanego referendum na Krymie, byliśmy zmuszeni do podjęcia takich kroków - powiedziała niemiecka kanclerz.

- Cieszę się, że Europa wykazała jedność - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, jedność europejska widoczna jest również w zabiegach o zorganizowanie misji obserwacyjnej OBWE, a także w ciągle ponawianych próbach ożywienia dyplomatycznych kontaktów.


 

19.35

Rosja uznaje Krym za niepodległe państwo

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti, powołując się na służby prasowe Kremla. Sewastopol został uznany za miasto "specjalnego statustu autonomicznego". Rozporządzenie wchodzi w życie natychmiast po podpisaniu.


 

17.41

Turczynow: plan wtargnięcia Rosji na Ukrainę doznał porażki

Plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy doznał porażki – oświadczył pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow w przemówieniu do narodu wyemitowanym wieczorem przez stacje telewizyjne.

Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju, miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie pod pretekstem obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

- Ten plan się jednak nie powiódł dzięki prawidłowej strategii działań, którą wybraliśmy. Nasi wojskowi pokazali iście bohaterską cierpliwość, Ukraińcy nie poddali się prowokacjom, a Rosja znalazła się faktycznie w izolacji międzynarodowej – powiedział Turczynow. CZYTAJ WIĘCEJ


 

17.15

Minister spraw zagranicznych Ukrainy z uznaniem o sankcjach UE

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powitał w poniedziałek z uznaniem decyzję władz Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na 21 rosyjskich i ukraińskich polityków, zaangażowanych w działania na rzecz secesji Krymu.

- Sądzę, że jest to krok naprzód w mobilizowaniu wspólnoty międzynarodowej i przeciwstawianiu się rosyjskiej decyzji o naruszeniu porządku międzynarodowego oraz przepisów międzynarodowych. Krym jest integralną częścią Ukrainy - powiedział Deszczyca BBC.


 

16.42

- Wzywamy Rosję do niepodejmowania dalszych kroków w celu aneksji Krymu - powiedziała na briefingu Catherine Ashton.

Ashton podkreśliła po poniedziałkowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE, że nadal jest czas, by uniknąć "negatywnej spirali wydarzeń".

- Dlatego wzywamy Rosję, by nie podejmowała kroków zmierzających do przyłączenia Krymu do swego terytorium, a zamiast tego dążyła do złagodzenia konfliktu - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. W jej ocenie Rosja powinna wycofać swoje wojska z Krymu i podjąć bezpośrednie rozmowy z rządem Ukrainy na temat rozwiązania kryzysu.

Ashton zaznaczyła, że UE potępia przeprowadzone w niedzielę referendum i dodała, że jest ono nielegalne i niezgodne z ukraińską konstytucją. Jak podkreśliła, rozmieszczenie wojsk rosyjskich na Krymie jest złamaniem zobowiązań międzynarodowych Rosji i "UE nie może uznać wyników referendum przeprowadzonego w takich warunkach".

- Obserwujemy dalszy negatywny rozwój wydarzeń na Krymie, który jest naruszeniem suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji. Wyraziła też ubolewanie, że Rosja jak dotąd nie podjęła negocjacji z Ukrainą.

cat
Fot. Twitter

 


 

16.39

Towarzyszu Obama...

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, który znalazł się wśród 11 rosyjskich i ukraińskich polityków objętych w poniedziałek sankcjami władz USA, wyraził powątpiewanie, czy karne przedsięwzięcia Białego Domu okażą się skuteczne.

Towarzyszu Obama, a co z tymi, którzy nie mają za granicą kont ani majątku? Czyżbyście o tym nie pomyśleli? - napisał na Twitterze Rogozin, którzy nadzoruje rosyjski przemysł zbrojeniowy.


 

16.33

Sikorski wyraził nadzieję, że unijne sankcje skłonią Rosję do refleksji

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że unijne sankcje wobec 21 osób z Krymu oraz Rosji za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, skłonią Rosję do refleksji.


 

16.20

Turcja nie uznała referendum na Krymie

Turcja zadeklarowała, że nie uznaje niedzielnego referendum na Krymie, w którym za przyłączeniem półwyspu do Rosji opowiedziała się przytłaczająca większość mieszkańców tego regionu Ukrainy.

- Nie uznajemy referendum i jest ono nielegalne - powiedział dziennikarzom turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu po spotkaniu z przywódcą Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem.


 

16.0

Źródło: Telewizja Republika, pap, polskieradio.pl, interia.pl, twitter, espreso.tv, facebook, tvn24 niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy