Od stycznia w Polsce rusza darmowa pomoc prawna

Artykuł
Wikipedia/ Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl/ms.gov.pl

W 1500 punktach w całym kraju od 1 stycznia młodzież do 26. roku życia, seniorzy, kombatanci i weterani wojenni będą mogli skorzystać z darmowej pomocy na etapie przedsądowym. Jest to efekt realizacji ustawy z sierpnia ubiegłego roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.

Młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną – te grupy od początku 2016 roku mogą liczyć na darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym).

Możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy wynika z realizowania przez resort ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pomoc świadczyć będą pracownicy specjalnych punktów, utworzonych dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych

Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, pomoc będzie obejmowała udzielenie informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; przedstawienie propozycji sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomoc w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy prawnej, sporządzenie projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

 jpg

Źródło: ms.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy