NASA ogranicza współpracę z Rosją [relacja]

apu,ap, mg 03-04-2014, 19:18
Artykuł
Anders Fogh Rasmussen
flickr/Texas Military Forces/CC BY-ND 2.0

NATO zaprzeczyło, jakoby naruszyło porozumienia z Rosją planując zwiększenie liczebności swych sił w Europie Wschodniej. Sojusz zaznaczył, że to Moskwa "pogwałciła wszelkie zasady i międzynarodowe zobowiązania", okupując należący do Ukrainy Krym.

21.57

Obama podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy i sankcjach dla Rosji

Prezydent Barack Obama podpisał ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld USD. W ustawie Kongres dał ponadto Obamie zielone światło do nakładania dalszych sankcji na Rosję, by ukarać ją za agresję na Ukrainę.


21.03

Ambasador Niemiec wezwany do MSZ Rosji za słowa ministra o III Rzeszy 

Za prowokacyjną uznała Moskwa wypowiedź ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeublego, który miał przyrównać zaanektowanie Krymu przez Rosję do zajęcia Kraju Sudeckiego w 1938 r. przez III Rzeszę. MSZ Rosji wezwało w związku z tym ambasadora Niemiec.


20.50

Jaceniuk: cena za gaz nie do zaakceptowania

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że cena gazu dla Ukrainy w wysokości 485,5 USD za 1000 m sześc. jest "absolutnie nie do zaakceptowania". Jaceniuk spodziewa się dalszych nacisków Rosji, włącznie z ograniczeniem dostaw gazu.

W wypowiedzi dla agencji Reutera premier Ukrainy ocenił, że najnowsza podwyżka, w dwa tygodnie po aneksji Krymu przez Rosję, może mieć jedynie polityczne motyw. - Nie ma żadnego innego powodu, by Rosja podnosiła Ukrainie cenę gazu, jak tylko polityczny - powiedział Jaceniuk w Kijowie. - Spodziewamy się, że Rosja posunie się dalej w kategoriach nacisku na froncie gazowym, włącznie z ograniczeniem dostaw gazu na Ukrainę - dodał.


20.25

Biały Dom krytykuje Rosję za podniesienie ceny gazu dla Ukrainy

Biały Dom wyraził zastrzeżenia do podniesienia przez Rosję ceny gazu dla Ukrainy. Wypowiadając się na ten temat, rzecznik Białego Domu Jay Carney podkreślił, że ceny powinny być ustalane przez rynek.


19.40

Media: zatrzymano 25 domniemanych dywersantów z Ukrainy

W Rosji zatrzymano 25 obywateli Ukrainy podejrzanych o przygotowywanie aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformowała telewizja NTV, powołując się na dane służb specjalnych FR.

Według NTV wśród zatrzymanych są trzej aktywiści skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora. Stacja wyemitowała materiał filmowy, który - jak podała - prezentuje niektórych spośród zatrzymanych.

NTV przekazała, że zatrzymani przygotowywali akty terroru w okresie 14-16 marca w siedmiu regionach: obwodach - rostowskim, wołgogradzkim, twerskim, orłowskim i biełgorodzkim, a także Kałmucji i Tatarstanie.

Stacja poinformowała, że wszyscy zatrzymani potwierdzili otrzymanie instrukcji od przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

NTV podała, że wśród zleconych im zadań było fotografowanie miejsc dyslokacji i dokumentowanie ruchów rosyjskich wojsk w rejonach przygranicznych, a także nawiązanie kontaktów z rosyjskimi radykalnymi strukturami.


 

19.18

Ławrow: twierdzenia Kijowa sprzeczne z "masą świadectw"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że oświadczenia władz w Kijowie o udziale byłych władz Ukrainy i rosyjskiego FSB w zabójstwach na Majdanie w lutym są sprzeczne z masą dowodów, które świadczą o czymś innym.


 

19.10

NATO: Rosja pogwałciła swoje międzynarodowe zobowiązania

NATO zaprzeczyło, jakoby naruszyło porozumienia z Rosją planując zwiększenie liczebności swych sił w Europie Wschodniej. Sojusz zaznaczył, że to Moskwa "pogwałciła wszelkie zasady i międzynarodowe zobowiązania", okupując należący do Ukrainy Krym.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że nie dotarły do niego pytania władz rosyjskich. Oskarżenia kierowane przez Moskwę pod adresem Sojuszu nazwał "propagandą i dezinformacją".

"Rosja w akcie założycielskim Rady NATO-Rosja zobowiązała się do poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i politycznej niezależności innych (państw). Teraz w sposób rażący narusza te zobowiązania" - napisał Rasmussen na Twitterze.

Podkreślił, że Rosja "podkopała wszelkie zasady relacji (z NATO), więc nie można udawać, że nic się nie stało". "Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników" - dodał.

Władze wojskowe Sojuszu przeanalizują możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej - przekazał we wtorek polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Rasmussen zapowiedział we wtorek zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

Szef NATO wskazał też, że władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować "dodatkowe działania" służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania.

Według oceny dowódcy sił NATO w Europie generała Philipa Breedlove'a Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji i potrzebowałaby 3-5 dni na osiągnięcie swoich celów.


 

19.00

O urząd prezydenta będzie walczyć 23 kandydatów

Dwadzieścia trzy osoby będą walczyć o stanowisko prezydenta na Ukrainie w przedterminowych wyborach 25 maja. Centralna Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów.

Wnioski o rejestrację zgłosiło 46 osób, ale połowie z nich Komisja odmówiła rejestracji z powodu niezgodności złożonych przez nich dokumentów z ustawodawstwem.


 

16.30

Minister energetyki: cena Gazpromu za gaz zawyżona

Żądana przez rosyjski Gazprom cena gazu dla Ukrainy 485 dol. za 1000 m sześc. jest zbyt wysoka i umotywowana politycznie – oświadczył ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan, zapowiadając dywersyfikację dostaw.

- Musimy szukać sposobów dywersyfikacji dostaw, gdyż jest to cena zbyt wysoka(...) Jest ona dla Ukrainy nie do przyjęcia, gdyż to cena polityczna – oświadczył Prodan na konferencji prasowej w Kijowie.

Minister przypomniał, że w grudniu 2013 r. Gazprom zgodził się na cenę 268,5 dol. za 1000 m sześc., co oznacza, że uważał ją za ekonomicznie uzasadnioną. Tyle właśnie Ukraina płaciła za rosyjski gaz w pierwszym kwartale br.

Prodan podkreślił, że strona ukraińska będzie się starała prowadzić rozmowy o utrzymaniu dotychczasowej ceny lub ceny 385,5 dol., którą miała płacić Gazpromowi od drugiego kwartału 2014 r.


 

15.49

SBU: zatrzymano Rosjan, którzy chcieli porwać ukraińskich polityków

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie lwowskim dwóch obywateli Rosji, którzy zamierzali pojmać kilku obywateli Ukrainy, w tym jednego z kandydatów na prezydenta – poinformowało biuro prasowe SBU.

Według SBU podczas oględzin samochodu należącego do jednego z zatrzymanych znaleziono 200-gramową laskę trotylu, metalowy cylinder z przymocowanym przewodem (prawdopodobnie detonatorem), 16 pocisków, a także zeszyt ze spisem samochodów, którymi posługuje się wspomniany kandydat na prezydenta oraz grafik jego przejazdów.

Oprócz tego znaleziono laptop z fotografiami kandydata, a także deputowanych lwowskiej rady obwodowej oraz należących do nich domów.

SBU nie podała nazwiska kandydata na prezydenta, którym interesowali się Rosjanie.


 

15.25

MSZ Rosji wezwało ambasadora Niemiec za słowa ministra o III Rzeszy

Rosyjskie MSZ poinformowało, że wezwało ambasadora Niemiec z powodu niedawnej wypowiedzi ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeublego, który miał przyrównać aneksję Krymu przez Rosję do zajęcia Kraju Sudeckiego w 1938 r. przez III Rzeszę. CZYTAJ WIĘCEJ


 

14.56

PE za otwarciem unijnego rynku dla eksportu z Ukrainy

Parlament Europejski opowiedział się za jednostronnym zniesieniem przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary z Ukrainy, by w ten sposób pomóc podupadającej gospodarce tego kraju. Za propozycją głosowało 531 europosłów, 88 - przeciw, 20 wstrzymało się od głosu.


 

14.40

Kandydat Partii Regionów na prezydenta Ukrainy Mychajło Dobkin, któremu prokuratura zarzuca dążenie do zmiany granic państwowych, został decyzją sądu w Kijowie zwolniony z aresztu domowego.

- Sąd postanowił zmienić wobec podejrzanego Mychajło Markowicza Dobkina środek zapobiegawczy z aresztu domowego na osobiste zobowiązanie, zobowiązując go do stawiania się na pierwsze żądanie śledztwa w ustalonym czasie - napisano w decyzji sądu.


 

 

14.17

Miedwiediew dopuszcza możliwość zerwania współpracy gazowej z Ukrainą

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew dał do zrozumienia, że Moskwa może zerwać współpracę z Ukrainą w sferze gazowej, jeśli ta nie ureguluje długu za odebrany gaz i nie będzie w terminie płacić za bieżące dostawy.

- Niech nasi ukraińscy przyjaciele poszukają niebędnych finansów, aby spłacić zadłużenie i regulować bieżące płatności, gdyż w inny sposób współpraca w tej sferze - tak jak i w innych sferach - prowadzona być nie może - oświadczył premier na spotkaniu z prezesem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem.


 

13.41

Gazprom: cena gazu dla Ukrainy wyniesie 485 USD

Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych - poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.


 

13.40

Premier Miedwiediew: Rosja zniosła zerowe cło na gaz dla Ukrainy

Rząd Rosji anulował zerowe cło wywozowe na gaz dla Ukrainy, ustalone w 2010 roku - poinformował premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z szefem koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem.


 

13.03

Gazprom zaniepokojony spadkiem zapasów gazu w magazynach na Ukrainie

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller wyraził "poważne zaniepokojenie" z powodu zmniejszenia zapasów surowca w podziemnych magazynach gazu na Ukrainie, niezbędnego do zapewnienia niezakłóconego tranzytu rosyjskiego paliwa do UE.

Miller powiedział o tym, podejmując w Moskwie nowego prezesa ukraińskiego Naftohazu Andrija Kobolewa.

Według służby prasowej Gazpromu "kluczowym tematem spotkania była konieczność podjęcia natychmiastowych kroków zmierzających do uregulowania przez Naftohaz zadłużenia za dostawy rosyjskiego gazu". Z uwzględnieniem surowca odebranego w marcu dług Naftohazu wobec Gazpromu wynosi ponad 2,2 mld dolarów - poinformował Gazprom.


 

12.36

FSB: niech oświadczenia SBU pozostaną na jej sumieniu

- Niech te oświadczenia Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pozostaną na jej sumieniu - tak Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) skomentowała wystąpienie szefa SBU Wałentyna Naływajczenki na konferencji prasowej w Kijowie.


 

11.48

Szef SBU: członkowie sił specjalnych uczestniczący w zabójstwach demonstrantów na Majdanie są na Krymie. CZYTAJ WIĘCEJ


 

11.46

Szef SBU: operacja masowych zabójstw na Majdanie odbywała się pod kierownictwem Janukowycza. CZYTAJ WIĘCEJ

 


 

11.40

Szef SBU: w planowaniu operacji na kijowskim Majdanie uczestniczyli funkcjonariusze rosyjskich służb bezpieczeństwa. CZYTAJ WIĘCEJ


 

11.20

Ławrow żąda wyjaśnień ws. wzmocnienia wojsk NATO w Europie Wschodniej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...


10.43

Latem z Białorusi na Krym nie polecisz

Białoruskie linie lotnicze Bieławia (Belavia) odwołały wszystkie loty do stolicy Krymu Symferopola zaplanowane na lato bieżącego roku – poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela białoruskiego przewoźnika.

"W tym roku lotów do Symferopola nie będzie. Decyzję o odwołaniu lotów na Krym podjęto z przyczyn komercyjnych – z powodu niewielkiego popytu. Bilety słabo się sprzedają” – powiedział przedstawiciel linii lotniczych. Bieławia latała dotąd do Symferopola w okresie wakacji – od czerwca do sierpnia.

belavia
fot. flickr/Aero Icarus/CC BY-SA 2.0


10.00

Już 12 berkutowców zatrzymanych w związku z masakrą na Majdanie

Zatrzymano 12 byłych członków oddziałów specjalnych milicji Berkut, podejrzanych o udział w zabijaniu pokojowych demonstrantów 20 lutego na kijowskim Majdanie – poinformował rzecznik Prokuratury Generalnej Ukrainy Wasyl Zorja.

Rzecznik podkreślił, że wśród zatrzymanych jest dowódca "czarnej kompanii" Berkuta, który wydawał broń palną, by milicjanci strzelali do demonstrantów.

Wcześniej o zatrzymaniu dziewięciu przedstawicieli oddziałów Berkut powiadomił prokurator generalny Ukrainy Ołeh Machnicki. Powiedział, że podjęto kroki w celu zatrzymania kolejnych czterech podejrzanych i są prowadzone czynności śledcze, aby ustalić tożsamość następnych.


8.54

SĄ PIERWSI ZATRZYMANI W ZWIĄZKU Z MASAKRĄ NA MAJDANIE

Zatrzymano dziewięciu członków oddziałów specjalnych Berkut podejrzanych o udział w zabijaniu pokojowych demonstrantów 20 lutego na kijowskim Majdanie – podała telewizja 5. Kanał, powołując się na prokuratora generalnego Ukrainy Ołeha Machnickiego.

Zatrzymano szereg przedstawicieli oddziałów specjalnych (milicji) Berkut. To tak zwana "czarna kompania" Berkuta, która służyła do operacji specjalnych – powiedział Machnicki dziennikarzom. Jak dodał, „czarnej kompanii” wydawano broń, w tym snajperską.

Machnicki powiedział, że podjęto kroki w celu zatrzymania kolejnych czterech podejrzanych i są prowadzone czynności śledcze, aby ustalić tożsamość następnych.

Zastępca prok

Źródło: pap, twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy