Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Kancelaria Prezydenta: Wybory do PE jednodniowe, najprawdopodobniej 25 maja

7:43 5 lutego 2014
Flikr/CC/stevecadman
Najbardziej prawdopodobny termin wyborów do Parlamentu Europejskiego to 25 maja; głosowanie będzie zatem jednodniowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według kancelarii bez nowelizacji Kodeksu wyborczego nie można zarządzić wyborów dwudniowych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. Okres wyborczy ustalony w przepisach prawa Unii Europejskiej przypada od 22 do 25 maja 2014 r.

Zatem prawdopodobny termin wyborów w Polsce to niedziela, 25 maja; przy założeniu, że wybory odbędą się tego dnia, zarządzenie wyborów przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 24 lutego - poinformowano.

Art. 4 ust. 2 Kodeksu wyborczego mówi o tym, że organ zarządzający wybory może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu dwóch dni.

Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który badał wspomniany art. 4, kancelaria podkreśliła, że "nie jest w obecnym stanie prawnym możliwe zarządzenie głosowania w ciągu dwóch dni". Dwudniowe głosowanie do PE byłoby możliwe, gdyby Kodeks wyborczy został odpowiednio znowelizowany.

Źródło:

Wczytuję ocenę...
TAGI:


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - RABIEJ I 4 STREFY RELAKSU ORAZ MAŁA EMI I FARMA TROLLI. CO SIĘ DZIEJE?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze