Komorowski: Własny system obrony przeciwrakietowej jest priorytetem

Artykuł
Bronisław Komorowski, prezydent RP
Telewizja Republika

Priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu RBN, mówiąc o elementach planu strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa kraju.

Przedmiotem obrad był przedstawiony przez wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka program wzmocnienia bezpieczeństwa, przyjęty we wtorek przez rząd.

– Jednym z efektów ustaleń RBN jest sugestia, abyśmy spróbowali wspólnym wysiłkiem, także poprzez kontakt z liczącymi się siłami opozycyjnymi, ustalić plan minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa RP, m.in. poprzez przyjęcie ustawowej regulacji o 2 proc. (PKB) przeznaczanych od roku 2016 na obronność – podkreślił Komorowski.

– Zamierzam w tym obszarze być aktywny i zamierzam wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – zapewnił prezydent.

Dodał, że na posiedzeniu RBN zwracano uwagę, iż plan będzie realizowany w roku 2015, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, co – jak powiedział prezydent – może stanowić pokusę do politycznego eksploatowania trudnych decyzji.

Prezydent przypomniał, że szerokie porozumienie sił politycznych udało się uzyskać w 2001 r., gdy przyjmowano sześcioletni plan modernizacji technicznej sił zbrojnych i ustawę gwarantującą nakłady na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB.

Komorowski poinformował, że plan strategicznego wzmocnienia bezpieczeństwa – efekt współpracy MON i BBN – zyskał akceptację, jako adekwatny do możliwości Polski i do zagrożeń.

Podkreślił, iż "Rada zgodnie uznała, że priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej". – Omawialiśmy ten problem z różnych punktów widzenia, ale omawialiśmy także pod wpływem informacji o kolejnych zmianach w zakresie środowiska bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego obszaru – powiedział prezydent.

Poinformował także, że jednym z elementów planu jest przeprowadzenie ćwiczenia "Kraj 2015", które ma sprawdzić skuteczność systemu kierowania państwem w warunkach kryzysu.

Jak powiedział prezydent, RBN uznała też, że rozbudowa infrastruktury umożliwiającej przyjęcie sojuszniczego wsparcia – jedno z ustaleń szczytu NATO w Newport – "zasługuje na wyraźne podkreślenie, jeśli chodzi o znaczenie dla odporności i bezpieczeństwa kraju".

Dodał, że rozmawiano także o sposobach wzmocnienia systemu bezpieczeństwa "przy wykorzystaniu tego, co mamy", w tym służb mundurowych spoza MON, które powinny być zdolne do wypełniania zadań na rzecz bezpieczeństwa kraju.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie i przywódcy partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa. Poprzednie posiedzenie RBN, 22 października, dotyczyło umacniania obronności Polski w kontekście zmiany sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy