„Harcerską drogą do niepodległości. Od >>Czarnej Jedynki<< do Komitetu Obrony Robotników”

Artykuł
Telewizja Republika

Dr Justyna Błażejowska, historyk, opowiadała w „Wolnych Głosach” o swojej książce „Harcerską drogą do niepodległości. Od >>Czarnej Jedynki<< do Komitetu Obrony Robotników”.

– Nie jest to monografia Pierwszej Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta, tak zwanej „Czarnej Jedynki”, jest to tak naprawdę zbiór wspomnień Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, ale także np. Jana Olszewskiego, który nie należał do środowiska „Czarnej Jedynki”, ale należał do środowiska niepodległościowego i współpracował z ludźmi z tego środowiska harcerskiego, które przyczyniło się w największej mierze do powstania Komitetu Obrony Robotników. – mówiła dr Błażejowska.

– To zbiór wspomnień, zbiór relacji, książka, która liczy ponad 650 stron. Jako historyk konfrontowałam te relacje z innymi źródłami historycznymi, dokumentami archiwalnymi. W efekcie te relacje są opatrzone aparatem naukowym – około 800-900 przypisami. – dodawała historyk.

– „Czarna Jedynka” powstała jako jedna z pierwszych drużyn harcerskich już w 1911r. Bohaterowie książki często odwołują się do historii, tradycji „Czarnej Jedynki”. Było to środowisko nawiązujące do metod stosowanych i wartości kultywowanych przed Pierwszą Wojną Światową. Drużyna ta nawiązywała do prawdziwego, polskiego, niepodległościowego skautingu, którego wzorce baden-powellowskie przeszczepił na polski grunt Aleksander Małkowski. – opowiadała Błażejowska.

– Nazwa „Czarna Jedynka” wzięła się od koloru chust. Członkowie tej drużyny już przed wojną nosili czarne, jedwabne chusty. Nawiązywało to do tragicznej śmierci patrona drużyny – Romualda Traugutta. – tłumaczyła autorka.

Premiera książki jest objęta patronatem Telewizji Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy