Europejska „czarna lista”. Unia wprowadza sankcje wobec ludzi Putina

Artykuł
flickr/jepoirrier/CC BY-SA 2.0

Unia Europejska ogłosiła listę 21 osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Krymie. Obejmuje ona członków samozwańczych władz Krymu, a także rosyjskich deputowanych i wojskowych.

Decyzję o nałożeniu sankcji w formie zakazu podróżowania do UE oraz zamrożenia aktywów finansowych podjęli ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych. Wieczorem została ona opublikowana w Oficjalnym Dzienniku UE, co oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

Unijną „czarną listę" otwiera premier nieuznawanej przez władze w Kijowie Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) Siergiej Aksjonow, który – jak czytamy w decyzji UE – aktywnie lobbował za przeprowadzeniem 16 marca referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji.

W grupie 13 ukaranych przez UE Rosjan są deputowani i dowódcy wojskowi. Na „czarnej liście" jest deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Siergiej Mironow, szef frakcji partii Sprawiedliwa Rosja. Jak czytamy w decyzji ministrów, był on autorem projektu ustawy pozwalającej Rosji przyłączyć terytoria innego kraju bez jego zgody pod pretekstem ochrony obywateli rosyjskich.

UE ukarała też przewodniczącego komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw w Dumie Leonida Słuckiego, który aktywnie wspierał użycie sił zbrojnych na Ukrainie i aneksję Krymu i wiceprzewodniczącego Dumy Siergieja Żeleźniaka, który między innymi prowadził demonstracje na rzecz użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie.

Na „czarnej liście" są też deputowani do rosyjskiej Rady Federacji (wyższej izby parlamentu), którzy 1 marca publicznie poparli rozmieszczenie sił rosyjskich na Ukrainie: Jewgienij Buszmin (wiceprzewodniczący Rady Federacji), Nikołaj Ryżkow, Wiktor Ozierow, Władimir Dżabarow, Andriej Kliszas, Aleksandr Totoonow i Oleg Pantelejew.

Na liście znaleźli się też trzej rosyjscy wojskowi: wiceadmirał Aleksandr Witko, dowódca Floty Czarnomorskiej, Anatolij Sidorow, głównodowodzący Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, którego jednostki rozmieszono na Krymie i Aleksandr Gałkin, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Rosji, którego siły znajdują się na półwyspie.

Unia nałożyła też sankcje na ośmiu członków krymskich władz, którzy przyczynili się do secesji Krymu od Ukrainy. Poza Aksjonowem są to m.in. Władimir Konstantinow, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Autonomicznej Republiki Krymu, Rustam Temirgalijew, wicepremier Krymu, szef Służby Bezpieczeństwa Krymu Piotr Zima, który przekazał rosyjskim służbom informacje na temat aktywistów Euromajdanu i obrońców praw człowieka na Krymie.

Sankcje nałożono też na prorosyjskiego burmistrza Sewastopola Aleksieja Czałyja, Denisa Berezowskiego, byłego dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej, który 1 marca złożył przysięgę wierności krymskim siłom zbrojnym, Jurija Żerebcowa, doradcę przewodniczącego parlamentu Krymu, jednego z czołowych organizatorów referendum, oraz Siergieja Cekowa, wicemarszałka Rady Najwyższej Krymu. Cekow był jednym z pierwszych polityków krymskich, który wzywał otwarcie do przyłączenia półwyspu do Rosji.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy