Dziś rocznica śmierci Zbigniewa Romaszewskiego. Legendarny działacz opozycji zmarł 13 lutego 2014 r. w Warszawie

Artykuł
T. Michalak/PAP

Zbigniew Romaszewski był fizykiem, działaczem opozycji antykomunistycznej, członkiem KSS KOR i kierownikiem Biura Interwencyjnego. Biuro to stało się jedną z głównych instytucji działania społecznego i politycznego KOR.

Romaszewski urodził się 2 stycznia 1940 r. w Warszawie. Po upadku powstania warszawskiego został wywieziony wraz z rodziną do obozu pracy. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1980 r. obronił doktorat.

W 1976 r. uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia. Od 1977 r. należał do KSS KOR, prowadził wraz z żoną Zofią biuro interwencyjne, wspierając represjonowanych materialnie i prawnie. – Ci ludzie się przeciwstawili władzy, powiedzieli, że nie są w stanie znieść podwyżek, wobec tego myśmy się zdecydowali na pomoc. Uznaliśmy, że nikt nie ma prawa zamykać robotników, a w szczególności ich bić – mówiła Zofia Romaszewska, wdowa po senatorze.

– Kiedy moi rodzice zaangażowali się w pomoc dla represjonowanych mieszkańców Radomia, nie mieli pojęcia, czy kiedykolwiek będzie ta wolna Polska – mówiła córka senatora Romaszewskiego Agnieszka Romaszewska-Guzy. – Oni po prostu zaryzykowali i zdecydowali się, choć tak naprawdę – jak ojciec mówi we wspomnieniach – zastanawiał się, ale pomyślał, że raczej będzie „siedzieć” za to parę lat, więc warto – dodała.

W latach 1979-1980 Zbigniew Romaszewski organizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Redagował Raport Madrycki, oceniający przestrzeganie praw człowieka w PRL. W NSZZ „Solidarność” kierował Komisją Interwencji i Praworządności, uczestniczył w pracach Komisji Krajowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował Radio „Solidarność”. Pierwszą audycję nadano 12 kwietnia 1982 r. w Warszawie. – Miałem wrażenie, że cała Warszawa zamrugała do nas, a nasi koledzy na dachu przy Grójeckiej po prostu się popłakali – mówił Zbigniew Romaszewski w rozmowie z portalem Polskie Radio.pl w 2012 r.

Romaszewski był więziony od 1982 do 1984 r. Organizował międzynarodowe konferencje praw człowieka w 1988 r. (Kraków), 1990 r. (Leningrad) i 1998 r. (Warszawa).

W Senacie I, II, IV i VI kadencji Romaszewski przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Brał również czynny udział w pracach innych komisji. Był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Od 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu. W tym samym roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Źródło: dzieje.pl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy