Dowody egzekucji na terenie więzienia UB w Białymstoku

Artykuł
Areszt śledczy w Białymstoku
Wikipedia/Nefmm/CC BY-SA 3.0

W jednej z dziesięciu jam grobowych badanych na terenie dawnego ogrodu więzienia UB w Białymstoku archeolodzy odnaleźli łuski i kule.

Pochodzą one z karabinu Mauser i pistoletu Parabellum.

Jest to broń produkcji niemieckiej, jednak to o niczym nie przesądza, gdyż ta broń była używana przez różne wojska i służby w okresie wojny i powojennym – mówi Naszemu Dziennikowi uczestniczący w pracach ekshumacyjnych dr Marcin Zwolski, historyk z białostockiego IPN. – Wszystko wskazuje na to, że jest to jama egzekucyjna – dodaje dr Zwolski.

W sumie na terenie byłego aresztu przy ul. Kopernika od 5 maja odkryto ponad 40 szkieletów, z czego 30 już wydobyto. Podczas zeszłorocznych prac ujawniono dziewięć szkieletów. W jednej czaszce stwierdzono przestrzał.

Niedawno na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku wznowione zostały prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni UB, prowadzone w ramach śledztwa IPN.

To ciąg dalszy prac archeologicznych przeprowadzonych tam w październiku 2013 roku, które doprowadziły m.in. do odkrycia szkieletów w grobie zbiorowym.

Prokuratorzy białostockiego oddziału Instytutu prowadzą śledztwo dotyczące m.in. zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56 na terenie białostockiego więzienia (obecnie aresztu śledczego).

W ramach prowadzonych dotychczas prac (przed pracami w październiku, w lipcu 2013 roku na terenie aresztu prowadzono też badania sondażowe), do badań DNA w placówkach w Białymstoku i Szczecinie przekazano odkryte wówczas szczątki.

Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.

W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu, do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.

Źródło: PAP, Nasz Dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy