Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

EmaPob 7:20 1 września 2017
Las na Westerplatte po zakończeniu walk we wrześniu 1939 rokuWikimedia Commons/ German Federal Archive/CC BY-SA 3.0 de
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Nad ranem w uroczystych obchodach na Westerplatte wzięła udział premier Beata Szydło. Z kolei prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach w Wieluniu.

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 niemiecki pancernik rozpoczął ostrzał na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Dzięki bohaterskiej walce polskich żołnierzy, Westerplatte broniło się przez siedem dni. 

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Dziś nad ranem, zarówno prezydent Duda, jak i premier Szydło uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 – Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, Wieluń - symbolem niemieckiego bestialstwa - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie dzisiejszych uroczystości w Wieluniu. 

– Jednym jest Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej, miejsce, które jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza (...), a drugim symbolem jest Wieluń, wasze miasto. Ale ono nie jest symbolem bohaterstwa, ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia, zwykłych, śpiących ludzi, bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu - mówił Andrzej Duda.

Premier Beata Szydło na Westerplatte 

Premier Beata Szydło wzięła natomiast udział w uroczystych obchodach na Westerplatte. 

– Jesteśmy tu, aby oddać hołd polskim żołnierzom, by upamiętnić ich heroizm – mówiła szefowa rządu. – O Westerplatte trzeba mówić światu głośno – dodała. Beata Szydło podkreśliła, że niestety „musimy ciągle przypominać, kto był katem, a kto ofiarą”. – Jakże haniebne jest mówienie w niektórych zachodnich mediach o polskich obozach koncentracyjnych – wskazywała. 

Źródło: prezydent.pl, TVP Info, Twitter.com

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC.128/1) - CZYM MOTYWOWANA JEST NIENAWIŚĆ WOBEC PROF. JANA SZYSZKI?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze