Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

75 lat temu na murach Warszawy po raz pierwszy pojawił się znak Polski Walczącej

lml 11:30 20 marca 2017
FLICKR/ LUKAS PLEWNIA/ CC BY-SA 2.0
20 marca 1942 roku na ulicach Warszawy po raz pierwszy pojawił się znak Polski Walczącej, który stał się symbolem walki o niepodległość. Jego autorką była harcerka Szarych Szeregów Anna Smoleńska, zamordowana przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Symbol w kształcie kotwicy został wybrany spośród 27 propozycji zgłoszonych na konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Komendę Główną Armii Krajowej. Znak łączy w sobie literę "P" jak Polska i "W" jak walka. Projekt Polski Walczącej stworzyła Anna Smoleńska, zamordowana w 1943 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej, który uznano za "symbol walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowiący dobro ogólnonarodowe i podlegający ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej".

Polskę Walczącą wykorzystują liczne organizacje patriotyczne i niepodległościowe. Od 2014 r. znak stał się również oznaką rozpoznawczą Jednostki Wojskowej Komandosów. Kotwica Polski Walczącej nawiązuje do trzech batalionów AK ("Parasol","Zośka" i "Miotła"), których działalność kontynuuje jednostka z Lublińca. 

Źródło: pamiec.pl, telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
TAGI:
OTWARTYM TEKSTEM - odc. 120/2 - IRENEUSZ KACZMAREK - DIAGNOZA JEST JASNA: JESTEŚMY NA WOJNĘ!

Wczytuję komentarze...
Najnowsze