48% Polaków uznaje homoseksualizm za coś moralnie złego

Artykuł
FLICKR/ KRYTOFR/ CC BY 2.0

Według raportu, który przeprowadziła amerykańska organizacja badawczo-analityczna Pew Research Center, 48% katolików w Polsce uważa homoseksualizm za czyn moralnie zły. Porównywalny odsetek można zaobserwować także w katolickiej Chorwacji.

Modlący się i chodzący do kościoła 

Pew Research Center zbadał stosunek mieszkańców krajów byłego ZSRR, byłego bloku komunistycznego oraz Grecji do wielu kwestii światopoglądowych, w znacznej mierze przez pryzmat wyznawanej przez nich religii. Kraje podzielono najogólniej na te o większości prawosławnej/grekokatolickiej (Mołdawia, Grecja, Armenia, Gruzja, Serbia, Rumunia, Ukraina Bułgaria, Białoruś oraz Rosja), większości katolickiej (Polska, Chorwacja, Litwa oraz Węgry), zróżnicowanej strukturze wyznaniowej (Estonia, Bośnia oraz Łotwa) oraz Czechy jako kraj zdominowany przez ateistów. Według Pew Research Center, 87% badanych w Polsce zadeklarowało się jako katolicy.

45% katolików w Polsce deklaruje regularne, coniedzielne uczestnictwo we mszy świętej. To odsetek wyższy niż wśród katolików m.in. w Chorwacji (27%), na Białorusi (25%) oraz na Węgrzech (12%). Regularne uczestnictwo we mszy świętej większy odsetek katolików niż w Polsce deklaruje tylko w Bośni. Ogółem, katolicy średnio chętniej regularnie praktykują uczestnictwo w mszach i nabożeństwach niż prawosławni i grekokatolicy. W badanych państwach średni odsetek tzw. praktykujących katolików wyniósł 25%, zaś średni odsetek praktykujących wyznawców obrządków wschodnich – 10%.

Do codziennej modlitwy przyznało się w badaniach ok. 27% dorosłych Polaków. To stawia nas mniej więcej w połowie zestawienia. Na czele znajdują się Mołdawianie, wśród których aż 48% deklaruje codzienne odmawianie modlitwy. Na końcu listy znajdują się Czesi oraz Estończycy, gdzie takie praktyki deklaruje 9% badanych.

Jak Polak, to katolik?

Około 2/3 wszystkich Polaków uważa, że wiara katolicka jest nieodłącznym elementem polskiej tożsamości narodowej. Podobnie o swojej tożsamości myśli 58% Chorwatów oraz 56% Litwinów. Poczucie istoty wyznawanej religii dla tożsamości narodowej jest jednak znacznie mocniej akcentowane w krajach prawosławnych i grekokatolickich. Dla przykładu, aż 78% Serbów uważa, że prawosławie jest nieodłącznym elementem serbskiej tożsamości.

Homoseksualizm i związki jednopłciowe 

48% Polaków uważa, że homoseksualizm jest zachowaniem złym moralnie. To jeden z niższych odsetków wśród badanych krajów. Dla porównania, w podobny sposób o homoseksualizmie myśli 53% Węgrów, 72% Litwinów, 82% Rumunów i 85% Rosjan. Za akceptacją tzw. małżeństw jednopłciowych opowiada się według badania 42% młodych Polaków w wieku 18-34 lata. Wśród osób powyżej 35 roku życia taką aprobatę deklaruje 28% badanych w Polsce.

Badacze zapytali również w każdym z krajów biorących udział w analizie, „czy zgadzasz się zdecydowanie ze stwierdzeniem, że żona musi być zawsze posłuszna mężowi”. „Tak” odpowiedziało aż 82% mieszkańców Armenii, 72% Rumunów, 36% Rosjan i 26% Polaków. Podobnie jak w Polsce odpowiadali mieszkańcy Łotwy, Węgier oraz Litwy.  

Źródło: pewforum.org

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy