''Polska walka z rakiem'' Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Artykuł
Grzegorz Jakubowski KPRP

Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej.

– To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział Prezydent podczas uroczystości we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał Prezydent.

Podkreślił, że „polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi”.

Prezydent wyraził nadzieję, że kierowany dzisiaj do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

 W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, który był inicjatorem stworzenia ustawy. –  Narodowa Strategia Onkologiczna będzie weryfikowana co pięć lat, ale każdego roku minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jej realizacji. Jest to zapisane w projekcie ustawy – poinformował prof. Piotr Czauderna.

Prezydentowi towarzyszył również Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Konrad Dziobek, Doradca Prezydenta RP i Sekretarz Narodowej Rady Rozwoju. Środowisko onkologiczne reprezentowali: prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie, prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej oraz prof. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów.

 Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Szacuje się, że w ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie.

 

Źródło: PREZYDENT.PL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy