20-letni Polak wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jan-Krzysztof Duda wywalczył wicemistrzostwo świata w szachach błyskawicznych. Polak ustąpił tylko aktualnemu czempionowi wersji klasycznej, Norwegowi Magnusowi Carlsenowi. Na najniższym stopniu podium stanął Amerykanin Hikaru Nakamura.

W 21 rundach 20-letni polski arcymistrz zgromadził 16,5 pkt, o pół mniej od triumfatora. Rozstawiony z 32. numerem startowym Duda wygrał 15 partii, m.in. z wyżej notowanymi Holendrem Anishem Girim, Borysem Gelfandem z Izraela czy Ormianinem Lewonem Aronianem. Przegrał tylko trzy pojedynki, w tym z medalistami: Carlsenem w siódmej rundzie i Nakamurą w osiemnastej.

Pula nagród w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych w Sankt Petersburgu wynosiła 1,15 mln dolarów. Za srebrny medal Polak reprezentujący klub MKS MOS Wieliczka otrzymał 50 tys. W turnieju błyskawicznym udział wzięło 201 zawodników.

Źródło: tvp.info